Üvegfusing technikai alapok

Üvegfusing

Üvegfusing

Üveg olvasztás

2017. augusztus 22. - j753gfusing

Az előző bejegyzésekben írtam az üvegfusing technikáról, a szükséges kellékekről, az üvegvágásról és az üvegek összeállításáról.

Tüskés fémtálcára helyeztem a kerámiaszálas paplant, rá az üvegeket és először így olvasztottam. Az üveghez tapadt a kerámiaszálas paplan egy része, így egyrészt a kerámiaszálas paplan hamar tönkremegy, másrészt az üveg széle is elég éles lett, így nem csak a kerámiaszálas anyagot kellett róla lecsiszolni, hanem a széleket is. Erre a megoldás a fusing papír, az üveg és a kerámiaszálas anyag közé kell tenni, olvasztás után porszerű anyag lesz, amit ecsettel könnyen el lehet távolítani.Másik megoldás a leválasztófolyadék, a kapott porból oldatot kell készíteni és azzal kezelni a kerámiaszálas anyagot, ezzel még nem próbálkoztam.
Később egy üveggel foglalkozó emberkétől megtudtam hogy a kerámiaszálas anyagra nincs szükseg, a formalevalaszto papír közvetlenül a fémtálcára helyezhető.

Az összeállított üvegeket megfelelő távolságra (kb.1 cm) kell helyezni egymástól mivel a közel lévő darabok egymáshoz olvadhatnak, én már jártam így párszor, legutóbb 2 medálnak való olvadt össze, széttörtük de majd le kell csiszolni a széleket. Egyébként mikor direkt egymás mellé tettünk darabokat összeolvasztás céljából, akkor valamiért nem olvadtak egybe:))

 
Azonos COE értékű üvegek olvaszthatók össze.Minél magasabb a COE érték annál alacsonyabb hőmérséklet szükséges az összeolvasztáshoz.
Az olvasztás azaz fusing lehet teljes vagy részleges.Teljes olvasztásnál sima felületet kapunk míg a részleges olvasztásnál kidomborodnak az összeolvasztott darabok (lásd a képeken, bár én nem törekedtem részleges fusingra de a kemence ajtajához közel lévő darabok ilyenre sikerültek:)).Teljes olvasztásnál a négyzet forma teljesen lekerekedhet.
A kemence felfűtési program lépései: felfűtés, tartás a fusing hőmérsékleten azaz olvasztás(700-800°C), hűtés edzés hőfokra, tartás az edzési hőmérsékleten(500-600°C) majd hűlés.Edzés alatt az üveg egyenletesen keményedik meg. Megfeleleő programokat adott COE értékű üvegekhez lehet az interneten találni.
A kemencét nyitogatni vagy a nagyon forró üveget kivenni nem célszerű mivel a hirtelen hőmérsékletváltozásra esetleg eltörhet az üveg.

Az összeolvasztott üvegeket egyébként többször újra lehet olvasztani, azaz pl. a részleges fusingolt üveget újra be lehet tenni és magasabb hőmérsékleten teljes fusingot elérni, legalábbis a leírások szerint, eddig én még nem olvasztottam ugyanazt az üveget többször.

Legutóbb 2 darab a kemencében összeolvadt, (zöld és narancssárga medál a 3. képen) amikor töréssel szétválasztottuk, szilánkos lett, így újra betettük a kemencébe.A végeredmény a 4. képen látszik.

Az alábbi képen látszik a teljes és a részletes fusing közti különbség: az egyik négyzet nem kerekedett le teljesen és a Millefiori is kidomborodik belőle.

20170822_111509.jpg

 20170822_111427.jpg

 

 20170822_111649.jpg

20170918_163547_1.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://uvegfusing.blog.hu/api/trackback/id/tr5612708902

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

almaszósz 2018.03.26. 19:42:26

szerintem is nagyon szépek!!!
süti beállítások módosítása